Важно е партньорът Ви да бъде с Вас в този момент, защото неговата подкрепа, дори и само емоционална, е изключително необходима.
От друга страна, той трябва да даде семенна течност, за да може аспирираните яйцеклетки да бъдат оплодени с неговите сперматозоиди.
Имайте предвид, че датата на пункцията ще Ви бъде известна поне 2-3 дни предварително, затова планирайте внимателно ангажиментите си и най-важното – изчислете времето, необходимо за полово въздържание (от 2 до 7 дни), което се изисква при даването на сперма в деня на фоликулната пункция.
Консултирайте се с биолог за подходящото полово въздържание, тъй като понякога има съображение относно спермалните показатели на партньора.
Преди пункцията:
- Партньорът Ви трябва да e направил необходимите изследвания (СПИН, Сифилис, Хепатит В и С - не по-късно от 3 месеца преди стартиране на процедурата ин витро).
- Да е информиран подробно за предстоящата процедура, което потвърждава с подписване на информирано съгласие, част от общата документация за ин витро оплождане.
В самия ден на пункцията на яйцеклетките, когато Вие сте в манипулационна, Вашият партньор изчаква пред Андрологичната лаборатория (кабинет 9, eт. 0, дясно крило от централния вход на болницата).
В момента, в който пункцията Ви приключи и от ембриологична лаборатория са потвърдили наличието на яйцеклетки във фоликулярната течност, той ще бъде повикан, за да отдели сперматозоиди за оплождане.
Какво трябва да знае мъжът:
Семенната течност се отделя чрез мастурбация в осигурен за целта стерилен контейнер в специално обособено помещение.
Преди да се отдели еякулатът е необходимо:
- Пикочният мехур да бъде празен.
- Задължително измиване на ръцете и гениталиите;
Еякулатът се отделя в стерилен контейнер и се предава на биолог от Андрологичната лаборатория, където се обработва.
Сперматозоидите се изолират, капацитират, хиперстимулират и подготвят да изпълнят своята основна функция.
- За да бъде осъществено оплождането на яйцеклетките при ин витро процедура може да се ползват както сперматозоиди от партньора или съпруга, отделени в деня на фоликулната пункция (или предварително замразен семенен материал), така и семенен материал от донор. Решението за ползването на донорски сперматозоиди се заявява писмено преди стартиране на процедурата, като двойката попълва необходимите документи.
Ако в някои случаи не е възможно партньорът да даде семенна течност в болницата, спермата може да се донесе и от вкъщи. Задължително е това да бъде направено лично от него, не по-късно от 30-40 минути след отделянето на спермата, в предварително предоставен стерилен контейнер.
В случаите, когато не се откриват сперматозоиди в еякулата, получаването им става чрез тестикуларна пункция, за което Вашия партньор ще бъде подробно и предварително информиран от специалист уролог-андролог.
Ако ще се използва криоконсервиран генетичен материал от мъжа, донорска сперма или целта ни е да аспирираме яйцеклетки, които да замразим веднага, без да бъдат оплождани, не е задължително партньорът да бъде ангажиран с Вас в болницата.
Важно е да се знае, че когато ще се ползва замразена семенна течност от партньора, а в деня на пункцията и на ембриотрансфера той отсъства, е необходимо да имате подготвено нотариално заверено пълномощно от мъжа за размразяването и използването на собствения му генетичен материал. Бланка на документа може да получите в Андрологичната лаборатория.